Web of Trust czyli jak poprawić bezpieczeństwo

Tym wpisem chciałem zapoczątkować cykl  o poprawie bezpieczeństwa w systemach komputerowych. Wspólnym mianownikiem będzie darmowość (przynajmniej freeware) aplikacji. Muszą być one bezpłatne do domowego użytku jak i w firmach. Prawie wszystkie co oczywiste będą OpenSource ale nie tylko.

Czemu taki dział?

Kiedyś dostałem na testy urządzenie typu UTM Fortigate. Byłem pod dużym wrażeniem możliwości, łatwości obsługi lecz cena zabijała. Po sprawdzeniu w necie okazało, że podobne oprogramowania istnieją na licencji GPL.Koszt to tylko PCet z dwoma kartami sieciowymi. Duże firmy posiadają działy marketingu które potrafią przyjechać na spotkanie zaciekawić wypożyczyć sprzęt, Odbija się to w cenie potem. A w tym czasie oprogramowanie darmowe czeka na instalacje przewyższając to komercyjne.

Web Of Trust

WOT nie jest osobnym programem lecz dodatkiem do przeglądarki. Ocena strony opiera się na ocenach społeczności reputacji strony. Już podczas googlowania można zauważyć charakterystyczne kropki świadczące o reputacji strony.Po najechaniu na kropkę wyświetla się ocena strony

Wygląd wyszukiwarki google podczas używania Web of Trust
Wygląd wyszukiwarki google podczas używania Web of Trust(zielone kropki oznaczają prawidłowa reputacje)

 

Jeśli wejdziemy na taką stronę o bardzo złej reputacji wyświetli się ostrzeżenie przed ukazaniem się zawartości.

Widać
Ostrzeżenie, w prawym górnym rogu widać mozliwość zobaczenia szczegółowego

Dodatek przydatny dla każdego kto chce poprawić bezpieczeństwo swojej sieci. Zwłaszcza w domu gdzie nieraz użytkownicy są mało ostrożni. W firmie ma to jedną wadę – wymaga istalacji na każdej przeglądarce osobno.

Polecam.

[1]. Strona główna
[2].Strona z dodatkiem do Firefoxa
[3].Dodatek chrome

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *