Walka ze spamem i sposoby spamerów

Kiedys to było proste… Reguly SA dobrze ubijały spam. Gdzie te czasy w ktorych wystarczyło wyłapać słowo Viagra aby nie było spamu. Teraz sposoby spamerów są coraz bardziej subtelne i walka trudniejsza.

Losowe loginy w mailach

To już staje się normą od pewnego czasu. Loginy (czyli to przed @) jest losowane. CO ciekawe można zobaczyć pewna prawidłowość. Przeważnie są to zlepiona imiona i nazwiska przypadkowe i dodatkowo ciąg jakiś liter. Takie działanai ma służyc oczywisice temu aby nie dostać się na blacklisty. Skoro żaden adres sie nie powtarza to nic nie zostanie zablokowane.

Pewnymi sposobami obrony może byc wychwytywanie przypadkowości w loginie.Ale nie wpadnie do tego wszystsko a część.

Zmieniające się domeny

Dziwne domeny najwyższego rzędu

Zwrócenie uwagi przez dziwne znaczki

Unikanie powtarzania słów

Zmienianie IP nadawcy

Maila w obrazkach

 

 

5 thoughts on “Walka ze spamem i sposoby spamerów

  1. Panie kochany… po co ten płacz. Regułki spamassassina mają jedną wadę… właściwie dwie.
    Pierwsza jest taka że tak naprawdę mielą Ci maile, które już u Ciebie są, które zeżarły kawałek pasma, kawałek miejsca, kawałek procesora.
    Druga (zakładają że nie bawisz się w informowanie nadawcy o trafieniu do spamu) jest taka że przerabiasz maile cicho, nadawca nie wie że trafia w czarną dziurę i śle dalej maile i obciąża serwer (patrz 1 wada).
    Ja od samego początku bardziej preferuję metody wycinania maili na poziomie MTA… a bo to klient od razu wie że z jakiegoś powodu jego mail nie dotrze (pozwala to ew. wykryć blokady false positive… zakładając że to prawilny serwer a nie maszynka do mielenia spamu, która ma w dupie zwrotki). Dodatkowo przy bardzo upierdliwych spamerach jestem w stanie przez fail2ban zablokować połączenia ze spamującego IP. Oczywiście trzeba w miarę na bieżąco analizować logi serwera – bardzo pomocny jest sendmailAnalyzer (http://sendmailanalyzer.darold.net) który sobie odpalam do porannej kawy i popołudniowej miętówki. Oczywiście wiem że można wylać dziecko z kąpielą przypadkowo ubijając ważne maile, a regułką co najwyżej skieruje go do folderu „spam” (chyba że tak jak na moim serwerze przy bardzo wysokim SCORE przerzucam maile na specjalne konto kolekcjonerskie spamu zamiast do folderu spam klienta). Ale przy przemyślanej blokadzie minimalizuję sobie takie rzeczy.
    Nie mówię że regułki są do dupy, bo są bardzo pomocne… ale jako uzupełnienie walki na wcześniejszym etapie życia maila.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *