Bareos wydajny system backupowy

Skąd się wziął Bareos

Bareos to fork innego systemu backapowego Bacula. Dlaczego powstał? Zarzucano Baculi, że nowości powstają tylko w Bacula Enetprise która jest płatna. Co dziwne niektóre funkcjonalności przenoszono do tej wersji. Dokładniejsze wyjaśnienie czemu forkowano. Od siebie dodam. ze w Baculi nie wychodzi od pewnego czasu klient Windows(stare ponoc działają). takie zachowania również zniechęcają. Co dziwne o Bareos nie znalazłem za dużo w polskiej sieci. Nie b będzie to manual a bardziej przewodnik pokazujący mozliwości tego systemu

Dokumentacja

Na głównej stronie projektu znajduje się dość dobra dokumentacja. Jedyną dziwną rzeczą jest brak forum które zastąpiła lista dyskusyjna. Dla tych co chcą się zaznajomić z podstawami i filozofia systemu polecam polski artykuł o Baculi. Dośc dobrze pokazuje filozofię działania systemu. Dużo informacji dla początkujących użytkowników Bareos można sżukac na stronach o Baculi.

Instalacja

Instalacja serwera jest dobrze przygotowana.opis wystarczający, informacje jak zainstalować z pakietów. Musimy wybrać czy chcemy korzystać z mysql,postresql lub sqllite. Sama baza może być na innym serwerze niż reszta programu. najprościej wtedy ją przygotować instalując na serwerze z bazą pakiet bareosdatabasemysql który stworzy cała strukturę bazy. Pamietać należy tez oczywiście na pozwolenie dostępu z zewnatrz (firewall port 3306, /etc/hosts.allow pozwolenie dostępu  z zewnątrz przy tworzeniu usera).

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *