Jak nazywać reguły

Każdy admin musi przyjąć pewne zasady dotyczące nazewnictwa aby po jakimś czasie nie pogubić. Dobrze jest tez wiedzieć skąd dana wtyczka się wzięła w systemie czy jest nasza czy oryginalna. Zapraszam do przeczytania poradnika jak nazywać reguły.

Plik z własnymi regułami.

W systemach Debianowych plik konfiguracyjny spamassina to

/etc/spamassassin/local.cf

Oczywiście można w nim umieszczać własne reguły i nie ma żadnego problemu  z tym. Ale są w nim wpisy konfiguracyjne i reguł i jest to niewygodne. Najlepiej wtedy wyrzucić własne reguły do osobnego pliku. Aby to zrobić wystarczy w powyższym pliku dodać linię:

include /etc/spamassassin/local.cf.MOJE

i umieszczać w tym pliku to co my napiszemy. bardziej przejrzyście i można bez problemu szybko komentując tą linię wyłączyć naszą twórczość.

Prefix w nazwie

Jeśli już mamy własny plik z regułami to co dalej? Należy też szybko umieć rozróżnić własne reguły od tych z innym systemów czy oryginalnych SA. Najlepiej przed własną regułą dodawać stały prefix: nazwę naszego serwer, swój nick, domenę, nazwę firmy czy cokolwiek co odróżni. Można tak jak na tej stronie umieszczać ZABOJCASPAMU. Wtedy wiadome skąd dana domena. Inne przykłady:

JANKOWALSKI_REGULA_O_XMAILER
MOJADOMENA_REGULA_TEMAT_KRZYCZY
LOCAL_REGULA_COSTAM

W nazwie reguły lepiej umieścić o czym ona. Dodawanie w nazwie LOCAL_ jest ryzykowne ponieważ jeśli inni zaczną dodawać też takie prefixy staną sie one dla nas bezużyteczne.

Experymentalne reguły

A co z regułami które dopiero testujemy? Lepiej je umieścić w osobnym pliku i dodać prefix EXPERIMENTAL_ Można wtedy szybko ocenić czy nasze testowe pomysły działają. jak dobierzemy punktacje i zakończymy testy, przenosimy taka regułe do podstawowych zasobów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *